Elfų miestas

Susipažinkite su elfais ir jų galiomis


  Dobilas ir Airija

  Share
  avatar
  Melinda
  Žemės valdovė
  Žemės valdovė

  Pranešimų skaičius : 338
  Join date : 2009-02-10
  Miestas : Užburtas slėnis

  Dobilas ir Airija

  Rašyti  Melinda on Sk. 02 22, 2009 10:21 am


  Na cia ne visai apie dobila.Bet ir apie ju svente Airijoje


  Žalia žalia, kur dairais
  Kaip tikri lietuviai, šeštadienio vakarą, neoficialią Švento Patriko dieną (vienintelė Airijos valstybinė šventė minima kovo 17-ąją, pažymint Švento Patriko mirties metines), žaliai pasipuošę važiavome į svečius pas draugus tik žinodami, kad tai airiška šventė, ir kad bus daug gero maisto ir šalto alaus.
  Na, ir koks gi tu būtum lietuvis, jei atsisakytum alaus?
  Važiavome švęsti pas savo draugus Sigitą ir John‘ą, kuris vienintelis iš visos kompanijos galėjo pasigirti turįs airiško kraujo. John‘as Sigitos dėka jau daugelį metų lankosi įvairiuose lietuvių renginiuose ir šventėse, todėl net neabejoja, kad mūsų tautos turi labai daug bendro.

  Bučkis akmeniui
  Atvykus mus pasitiko vakarėlio organizatorė Sigita, labai skoningai, simboliškai žaliai pasipuošusi, laikydama rankoje didžiulį dirbtinį akmenį. Pasakiusi „labas“, dar kažką pridūrė airiškai, kas, be abejo, turėjo būti paaiškinta, liepė kiekvienam pabučiuoti akmenį. „Laimei, - sakė.
  Grojant dūdmaišių (bagpipes) muzikai, nesunku buvo įsisukti ir į šokių sūkurį, į kurį, tik įžengę pro duris, užkerėti ir pagauti garsų, jau buvo pagauti du šokėjai, pusantrų metų Vilius ir dvejų su puse Gabrielė.

  ,,Šamrok“
  Žalia žalia, kur dairais - taip atrodė viskas. Du stalai, nukrauti įvairiais žaliais patiekalais: žali užkandžiai, o jei ne žali, tai ,,šamrok“ formos.
  Kas tas „The Shamrock”? Kaip sužinojom, nacionalinis Airijos žalio trilapio dobilo simbolis atsiradęs labai seniai, ir simbolizuoja pavasario gimimą. 17 amžiuje ,,šamrok“ tapo nacionaliniu Airijos simboliu, kuriuo jie puošėsi, ir nešiodami rodė savo kilmę bei pasipriešinimą Anglijos teisėtvarkai.
  Dar kitos legendos pasakoja, kad šis simbolis atsirado tada, kai šv. Patrikas panaudojo trilapį dobilą šv. Trejybei paaiškinti: Dievas Tėvas, Dievas Sūnus ir Šventoji Dvasia yra atskiri to paties vieneto elementai, kaip ir trys atskiri, tačiau kotelio sujungti, dobilo lapeliai. Šv. Patriko pasekėjai ėmė tradiciškai įsisegti trilapį dobiliuką šventės metu.
  Tai sužinojome vėliau, kai vaišinomės šviežiai iškepta airiška duona ir tradiciniu airišku patiekalu - kumpiu su troškintais kopūstais.
  Tiesa, žaliai pasipuošėme ne be reikalo, nes bijojome užsitraukti gnaibymų lietaus. Pagal tradiciją, Švento Patriko dienai pažymėti žmonės rengiasi žaliai, o nepaklusniems reikia įžnybti gerai, kad kitais metais daugiau nepadarytų tokios klaidos.

  ,,Žiniukai“
  Mūsų vakarėlio, Airijos valstybinės šventės, repertuare taip pat buvo ir įvairių žaidimų. Daugiausiai žinojo apie Airiją Aušra, teisingai atsakiusi į 15 iš 19, sakyčiau, labai sudėtingų klausimų.
  Na, pabandykit:
  Kuris iš šių dainininkų yra airių kilmės: 1.U2; 2.Enya; 3.Abu?
  Kas yra ,,leprikanas“ (air. Leprechauns): 1. angelas; 2.fėja; 3.kupidonas?
  Žaidėme ir , be abejo, visiems gerai žinomą žaidimą - surasti paslėptą daiktą. Šį kartą paslėptas buvo keturlapis ,,šarmok“. Žaidimas užtruko ilgokai, žinant, kad namai buvo papuošti žalialapių dobilų girliandomis, bet Kęstutis, žaidęs dažnai šį žaidimą dar būdamas Lietuvoje, iškovojo garbingą pirmą vietą, laimėdamas pirmą ir, deja, vienintelį prizą savo šeimynai.
  Nusivylusių ar nuobodžiaujančių nebuvo, nes Sigutė, kaip tikra žalioji fėja, traukė žaidimus iš kišenės.
  Buvo surengtos geriausiai šokančio airiškus šokius konkursas, kurį parengė ir vertino choreografė Vaida. Viena paskui kitą poros jungėsi į šokių sūkurį, ir neužilgo buvo aišku, kad laimėtojai - visi.
  Sudaužę žalio alaus žalius bokalus už draugystę ir Šventą Patriką, linksminomės toliau.

  ,,Leprikanai“
  Beje, kas tie ,,leprikanai“? Tai kitas šv. Patriko šventės simbolis – mistiniai atsiskyrėliai, maži, stori, raukšlėtais veidais senukai, kurie vengia kontakto tiek su mirtingaisiais, tiek su nemirtingomis būtybėmis – elfais.
  Jie uoliai siuva... batus, tad visada vienoje rankoje laiko batą, o kitoje – plaktuką, nors iš tiesų jie yra paslėptų brangenybių savininkai. Lobių ieškotojai gali priversti leprikaną išduoti paslaptį, kur paslėptos brangenybės, tačiau jei tik žmogus nusisuka į šalį, leprikanas iškart išnyksta. Vienintelė sąlyga, norint surasti lobį, - reikia nenuleisti nuo atsiskyrėlio akių.
  O kuris iš dainininkų yra airių kilmės? Teisingas atsakymas – abu, ir grupė U2, ir Enya, dar galit prisiminti ir Sinéad O‘Connor.

  Žalia upė
  Ne tik mūsų nedidelis draugų būrelis tą šeštadienį šventė nuotaikingą Airijos šventę, bet ir daugybė žmonių visame pasaulyje: tiek Airijoje, tiek ir už jos ribų - linksmas šv. Patriko dienos tradicijas airių emigrantai išpopuliarino visame pasaulyje.
  Ar žinote, kad pirmasis šv. Patriko dienos paradas įvyko ne Airijoje, o Jungtinėse Amerikos Valstijose?
  Airijos kareiviai, tarnaujantys Anglijos armijoje, pražygiavo Niujorko gatvėmis dar 1762 metų kovo 17 dieną, skambant airiškai muzikai, susiliedami su savo tėvyne. Dabar kasmet Švento Patriko dienos parade Amerikoje sudalyvauja daugiau nei 150,000 dalyvių.
  Tą dieną sunku prasibrauti ir per Čikagą, tiek dieną, tiek vakare, kai parado dalyviai užplūsta miesto barus. Pagrindinis šventės akcentas – žalia Čikagos upė, kuriai nudažyti pirmą kartą 1962 metais buvo panaudota 100 svarų žalių maistinių dažų, o šiandien naudoja tik 40 svarų.
  Vyrauja bendra vienybės dvasia, gali švęsti draugų būrelyje ar ateiti vienas, vis tiek susirasi draugų, pasipuošusių žaliai, nesvarbu, kokios tautybės jie būtų.

  Imigrantas?
  Tą vienybės jausmą kasmet palaiko ir Airijos prezidentė Mary McAleese, sveikindama visus žmones, Airijoje ir kitose valstybėse, švenčiančius šv. Patriko dieną. Švento Patriko dienos minėjimas yra ypatinga galimybė švęsti išsibarsčiusioms po visą pasaulinį airių šeimoms, nepamiršti tradicijų ir, taip pat pasidalinti tuo su draugais.
  Savo kalboje prezidentė neužmiršo ir esančių toli nuo namų, tikėdamasi, kad visi naujai atvykę imigrantai atšvęs šią dieną taip pat linksmai, kaip ir didžiausią įtaką šalies istorijai turėjęs imigrantas Šv. Patrikas.
  Imigrantas? Šv. Patrikas vardas yra Airijos valstybės sinonimas! Pasirodo, kad Šv. Patrikas gimė 390 metais romėnų užimtoje Britanijos dalyje. Šešiolikos metų jis buvo pagrobtas airių piratų ir Airių saloje parduotas į vergiją, kur ganė gyvulius. Po šešerių metų jam pavyko pabėgti į Galiją (dabatinę Prancūziją), kur atsidėjo teologijos mokslams ir vėliau buvo įšventintas į kunigus. Po šventinimų jis išvyko į Airiją kartu su vyskupu Paladijumi, kurį Popiežius Celestinas I siuntė ten skleisti krikščionybės, o po Paladijaus mirties stojo į jo vietą, tapo Airijos vyskupu.
  Patrikas keliavo per Airiją, steigdamas naujus krikščioniškus vienuolynus, mokyklas ir bažnyčias. Taip jis pamažu keitė savo šalį.
  Patriko misija truko 30 metų, kol galiausiai jis apsistojo Downo grafystėje. Šv. Patrikas mirė 461 metų kovo 17 dieną. Nuo tada ši diena švenčiama jo garbei.

  Vienas pasaulis
  Juk nesvarbu, ar tu lietuvis, ar airis, Airijoje ar Amerikoje, svarbu, kad bendrumas mus suvienija, praplečia akiratį, paskatina džiaugtis vieni kitais ir gerbti kiekvieno kilmę ir tradicijas.
  Tikėkimės, kad ir mūsų nacionalinės šventės vieną dieną bus švenčiamos su visu pasauliu, kaip šiandieną šv. Patriko dieną švenčia ne tik Airijoje, bet ir Amerikoje, Kanadoje, Australijoje ir netgi Japonijoje ir Rusijoje.
  Airijos prezidentė visiems ir kiekvienam linkėjo nuostabios Šv. Patriko dienos šventės, nesvarbu, kur jūs esate.
  „Cead mile failte“ – šimtas tūkstančių pasveikinimų Jums (air.) – linkiu ir aš!
  avatar
  Rūta
  Ugnies mokytojas
  Ugnies mokytojas

  Pranešimų skaičius : 121
  Join date : 2009-03-04

  Re: Dobilas ir Airija

  Rašyti  Rūta on Tr. 03 04, 2009 8:07 am

  Oho ir taug prirašėtė!! albino
  avatar
  Melinda
  Žemės valdovė
  Žemės valdovė

  Pranešimų skaičius : 338
  Join date : 2009-02-10
  Miestas : Užburtas slėnis

  Re: Dobilas ir Airija

  Rašyti  Melinda on Tr. 03 04, 2009 11:53 am

  Na cia ne as Very Happy Cia is intiko istraukiau Wink
  avatar
  Maiklas
  Pradinukas
  Pradinukas

  Pranešimų skaičius : 9
  Join date : 2009-03-12

  Re: Dobilas ir Airija

  Rašyti  Maiklas on Kv. 03 12, 2009 1:49 am

  Aš gal kokias 10 minučių garantuotai rašyčiau
  Geras
  avatar
  Melinda
  Žemės valdovė
  Žemės valdovė

  Pranešimų skaičius : 338
  Join date : 2009-02-10
  Miestas : Užburtas slėnis

  Re: Dobilas ir Airija

  Rašyti  Melinda on Kv. 03 12, 2009 9:06 am

  Joa Smile

  Sponsored content

  Re: Dobilas ir Airija

  Rašyti  Sponsored content


   Dabar yra Sk. 01 20, 2019 3:03 am